Eskişehir halı yıkama rehberinde en iyi halı yıkama firmalarının telefonları, adresleri, fiyatları ve halı yıkama fabrikaları müşteri yorumları bulunmaktadır.
Hızlı Ulaşım
Kara Halı Yıkama

Profesyonel Halı Yıkama Aşamaları Hızlı Ulaşım

Profesyonel Halı Yıkama Aşamaları İletişim Bilgileri

  Profesyonel Halı Yıkama Aşamaları Hakkında

  Müşterilerin evlerinden servis araçları ile toplanan halılar halı yıkama işletmelerine getirildikten sonra aşağıda yer alan aşamalara bağlı kalmak koşuluyla yıkanmaktadır.

  Halılar türlerine göre (el dokuma, yün, ipek vb) gibi yöresel özelliklere sahip, farklı iplik ve boya kullanılarak dokunmuş halıları ayırma işlemi yapılır. Halıların özelliklerine göre yıkama tekniği de farklılık göstermektedir.

  Eskişehir halı yıkama firmalarının makine halıları için halı yıkama aşamalarını sizler için 7 maddede topladık bu maddeler şu şekildedir:

  1-Toz alma işlemi

  Halı yıkama öncesi yapılan bu işlem genel olarak iki şekilde uygulanır.

  a-Tokatlama-Dövme Yöntemi

  b-Vakumlama Yöntemi

  Güçlü vakum makinası ve hav alma aparatları ile yapılan toz alma işlemleri, son yıllarda geçerlilik kazanan  yıkama öncesi yöntemlerden biridir.

  2-Doğru temizlik maddesi seçimi

  Halı yıkamada en önemli konulardan bir tanesi de doğru halı yıkama şampuanı seçimidir. Halı yıkama şampuanının kalitesi halı yıkama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi açısından önemlidir.

  3-Havuz veya direkt fırçalama

  a-Sert zemin cila makinası ile fırçalama

  Toz alma işleminden sonra yıkama alanına halılar serilerek,  ıslatılır ve üzerlerine halı yıkama şampuanı uygulanır.

  Halı fırçalama makinası halı üzerinde gerektiği oranda dolaştırılarak oldukça başarılı bir fırçalama sağlar. Manuel fırçalama işleminde halı yıkanırken lekelere lokal olarak müdahale edebilme şansı çok fazladır. Bazı otomatik makinalarda bu özellik henüz pek fazla gelişmemiştir.

  Manuel fırça makinası kullanılarak yapılan bu uygulama ülkemizde halen geçerli ve tercih edilen bir yöntem olmaya devam etmektedir. 

  b-Otomatik halı yıkama makinaları ile fırçalama

  Endüstriyel halı yıkama makinaları ile fırçalama işlemi halı yıkamacılar için oldukça zor olan, gelberi işlemi, makinalara entegre edilmeye yeni yeni başlamıştır.

  4-Gelberi – Durulama

  İyice fırçalanan halılarda,  iyice kabaran kir ve pisliklerin gelberi ile sürekli ileri yöne atılması sureti ile yapılan işleme gelberi çekme denir. Otomatik makinalarda gelberi aparatı bu işe yarar.

  Temiz su ile gelberi çekmeye veya makinaya çektirmeye devam edilerek, durulama işlemi de yapılır ve bu halı yıkamada çok önemli bir konudur.

  5-Sıkma

  Halı sıkma işlemi halı sıkma makinaları aracılığı ile gerçekleştirilir. Yıkanan halı 1500 – 2000 devir hızında dönen halı sıkma makinasının kromdan yapılmış paslanmaz özellikteki, iç tamburuna yerleştirilerek sıkılır.

  İki tip halı sıkma makinası vardır.

  a-Kazan tipi halı sıkma makinası

  b-Boru tipi halı sıkma makinası

  Yıkanmış halılar kazan tipine katlanarak konur. Boru tipinde rulo şeklinde konur. Son yıllarda boru tipi halı sıkma makinaları halı yıkamada daha fazla tercih edilmektedir.

  6-Asma

  Halı sıkma makinasından çıkan halılar açılarak asma demirlerine yerleştirilir. Halı yıkama atölyesinin üstü kapalı yanları hava sirkülâsyonuna uygun şekilde açık olması gerekmektedir. Amaç özenle yıkanmış halının çevredeki toz etkenlerine maruz kalmamasıdır.

  Ayrıca asma işlemi yapılacak bu demirlerin galvanizden yapılmış olması halılara pas vb maddelerin bulaşmasını engeller.

  7-Kontrol – Hav alma – Kokulama – Ambalajlama – Teslim

  Yıkandıktan sonra iyice kuruyan halılar, askılardan toplanıp kontrol masası üzerine açılır. Yıkama sonrası üzerinde iplik kırıntısı, vb maddeler kalıp kalmadığı kontrol edilir.

  Yıkanan ve kurutulan halılar ambalajlamadan önce genellikle ferah bir koku ile parfümlenir ve rulo halde sarılır.

  Halı yıkamanın en son evresi olan ambalajlama işlemi tamamlanarak halıların pırıl pırıl teslimatı gerçekleştirilir.

  Eskişehir halı yıkama fabrikalarının halı yıkama evreleri bu şekilde gerçekleşmektedir.

  Profesyonel Halı Yıkama Aşamaları Hizmetler

   Profesyonel Halı Yıkama Aşamaları Yıkama Fiyatları

   ÇeşitM² - AdetFiyat

   Profesyonel Halı Yıkama Aşamaları Foto Galeri

   3.798 Kez Görüntülendi
   Yorumlar Başlangıç

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir